پله دوبلکس

پله دوبلکس در فضای داخلی دو طبقه را به یکدیگر مرتبط می کند. پله دوبلکس نمای بسیار زیبایی را داخل خانه و یا ساختمان ها ایجاد می کند و به راحتی می تواند با محیط اطراف هماهنگ باشد. پله دوبلکس مناسب محیط های بزرگ و همچنین محیط های کوچک می باشد. خانه ها و ساختمان هایی که در آنها پله دوبلکس اجرا می شود بسیار شیک و مدرن می شوند و نمایی لوکس ایجاد خواهد کرد. این سازه رنگ بندی و طرح بندی متفاوتی خواهد داشت.

پله دوبلکس

نکات مهم در اجرای پله دوبلکس

در اجرای پله دوبلکس باید حتما مواردی را در نظر گرفت چون برخی از نکات مهم در اجرا و بهره برداری ایمن از پله های دوبلکس نقش اساسی بازی می کند. برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نگهداری و تعمیرات این دست پله ها بسیار مهم است: اگر افراد مجری کارنابلد باشند آنچه حاصل می شود غیر ایمن و شکننده خواهد بود و همچینین در صورت اجرای موفق اگر افراد به درستی از پله دوبلکس استفاده نکنند امکان خرابی آن و جود خواهد داشت و به این ترتیب تحمیل هزینه تعمیر اجتناب ناپذیر خواهد بود. این مدل از پله ها می تواند برای کودکان و سالمندان خطرناک باشد اگر اندازه گیری ها و شیب دهی ها نامناسب باشد به این ترتیب خطر پرت شدن افراد وجود دارد.

اگر روی پله های دوبلکس رفت و آمد نامناسب و تردد خطرناک صورت بگیرد می تواند به پله ها آسیب بزند چرا که این دست از پله ها حساس هستند و به این ترتیب مالک ساخامان باید هزینه های اضافی را متحمل شود.

پله دوبلکس

اجرای پله دوبلکس باید بسیار دقیق صورت بگیرد و حتما باید مجریانی با تجربه بالا انجام ساختن سازه را بر عهده داشته باشند. اندازه گیری ها و شیب دهی های مناسب ، حفظ فاصله بین کف پله ها از همدیگر و از محور مرکزی و ........ همگی نشان دهنده میزان حساسیت بالای اجرا در پله های دوبلکس است.

طراحی و نورپردازی نیز در اجرای پله دوبلکس نقش دارد برای نمونه در برخی از پله های دوبلکس می توان لامپ ها کوچکی را در کف پله ها تعبیه کرد که بسیار پرطرفدار می باشد که  نمایی بسیار زیبا و آرام بخش را ایجاد می کند و به خصوص در شب بسیار کاربردی است.

قیمت پله دوبلکس

تعیین قیمت پله دوبلکس بر اساس موارد مشخصی تعیین می شود که همگی از مسائل مهم در ساخت پله دوبلکس می باشد. مانند متراژ و ابعاد پروژه، کیفیت متریال بکار گرفته شده و همچنین یراق آلات مرتبط، طرح و رنگ مورد سفارش.

پله دوبلکس کم جا

پله های L شکل مشخص است که برای ایجاد تغییر در مسیر یک پله مستقیم اجرا می شود . این تغییر مسیر همان خم است که با اجرای یک فرود در نقطه انتقال ایجاد می شود. خمیدگی ها معمولا 90 درجه است. پله دوبلکس مورد اشاره می تواند با ایجاد یک مانع بصری به حفظ حریم خصوصی افراد کمک کند. در این پله پاگرد وجود دارد که می تواند به عنوان استراحتگاه از آن استفاده کرد.

پله دوبلکس کم جا

پله های دوبلکس کم جا نوعی دیگر از پله های L شکل هستند با این تفاوت که به جای فرودی صاف پله ها به شکل دایره و یا مثلثی طراحی می شوند. این طرح از پله دوبلکس به فضای کمتری نیاز دارد و می تواند به عنوان یک راه پله ثانویه در نظر گرفته شود و می توان نمونه آنها را در خانه های سنتی و یا قدیمی تر مشاهده کرد. پله دوبلکس اکسپوز در گوشه ها دارای پیچ و تاب است و هم به دلیل جمع و جور بودن برای اجرا در خانه های مدرن نیز محبوبیت پیدا کرده است.

پله دوبلکس گرد

پله دوبلکس گرد دارای اجرای خاص و منحصر به فرد است دلیل این است که برای ایجاد خم مناسب در پله گرد دوبلکس باید محاسبات و اندازه گیری های دقیقی صورت پذیرد تا نتیجه نهایی ایمن و مقاوم باشد و البته آنچه حاصل می شود بسیار زیبا خواهد بود. این پله مناسب فضاهای کوچک است و می توان آنرا در منطقه کم تردد و به اصطلاح پرت اتاق اجرا کرد.

پله دوبلکس گرد

پله دوبلکس فلزی

پله دوبلکس آهنی از قدیم الایام اجرا می شده است اما اشکال بزرگی دارد و آن زنگ زدن فلز آهن در مدتی کوتاه است. از اینرو مناسب فضاهای بیرونی نیست و حتی فضاهای داخلی نیز پس از مدتی آثار ناخوشایند زنگ زدگی را در پله دوبلکس آهنی نشان می دهد. با این همه این مدل از پله محکم است.

پله دوبلکس فلزی

پله دوبلکس استیل

پله دوبلکس استیل مناسب محیط های گوناگون از جمله مکان هایی با تغییرات آب و هوایی زیاد است چرا که این محصول دستخوش اکسید شدن و در نهایت زنگ زدن و پوسیدگی نمی شود . البته آنچه باید مدنظر قرار داد این است که حتما باید از استیل با کیفیت 304 استفاده کرد. پله استیل دوبلکس بسیار شکیل و مستحکم و همچنین ماندگار است.

پله دوبلکس کم جا

پله دوبلکس شیشه ای

پله دوبلکس شیشه ای بسیار زیبا و شیک می باشد و می توان آن را با ترکیب شیشه و نرده استیل و نرده آلومینیوم پیاده کرد. این محصول اخیرا در صنعت ساخت و ساز معرفی و ارائه شده است. شیشه ها را می توان در انواع مات و شفاف بهره برداری کرد و جنس بکار رفته در آنها نشکن می باشد. همچنین نرده های بکار گرفته شده نیز دارای رنگ بندی متنوعی می باشد. جنس نرده ها استیل یا آلومینیوم است و ضد زنگ می باشد. اجرای پله دوبلکس شیشه ای به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد چرا که امری بسیار حساس است. واضح است که باید از گروهی حرفه ای و باتجربه بهره گرفت تا از پس پیچ و خم های پیش بینی نشده در کار بربیایند و محصول نهایی رضایت آمیز باشد. پله دوبلکس شیشه ای مناسب محیط و مکان هایی است که فضای داخلی کمی دارند.

پله دوبلکس شیشه ای

پله دوبلکس سنگی

پله دوبلکس سنگی بسیار مستحکم است و میتوان آنرا در طرح های مارپیچ و منحنی اجرا کردو تنها مورد زمان اجرا می باشد که کمی طولانی است. این سازه نسبتا گران است چرا که سنگ های بکار رفته ارزشمند هستند. پله دوبلکس سنگی می توان از نظر طرح و رنگ تنوع داشته باشد. سنگ بکار رفته معمولا مرمر و گرانیت است. پله دوبلکس سنگی را می توان در ورودی منازل و ساختمان یا باغ ها اجرا کرد.

پله دوبلکس مستقیم

گروه آکات انواع مختلفی از پله ها را در طرح ها و رنگ ها و اندازه های گوناگون ارائه می دهد. یکی دیگر از طرح های پله دوبلکس عبارتند از: پله دوبلکس مستقیم.

پله های مستقیم همانطور که مشخص است پله ای مستقیم و بدون تغییر جهت است و معمولا ساده ترین مسیر برای طی طبقات است. این پله دوبلکس بسیار رایج است و می توان آن را در منازل و ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار داد. این پله ها فقط در بالا و پایین به یکدیگر متصل می شوند و هیچ ساختار میانی جهت حمایت ندارند و ساختن نرده برای این طرح از پله ها نیز بسیار ساده تر است. همچنین اندازه برداری و پروسه نصب آسان تری دارد. پله دوبلکس مستقیم را می توان به صورت شناور با انواع مدل های ریسمانی و انواع نرده ها اجرا کرد. یکی دیگر از پله های دوبلکس به پله های مستقیم با فرود مرکزی موسوم است. این پله ها برای مسیرهای طولانی در نظر گرفته می شود یعنی جایی که به یک فرود یا استراحتگاه جهت شکستن فاصله راه پله ها نیاز باشد. فضاهای با ارتفاع بیش از سه متر. پله مستقیم معمولاً ساده ساخته می شود، با این حال، این بستگی زیادی به سطح جزئیات در طراحی دارد.

پله دوبلکس مستقیم

 پله دوبلکس مارپیچ

پله های مارپیچ طراحی خاص خود را دارند و در یک قوس مارپیچ پیاده می شود. کف پله ها حول یک ستون مرکزی ساخته و اجرا می شود. پله دوبلکس مارپیچ را می توان با پیچیدگی های خاص خود ساخت و البته بسته به ظرفیت می توان طرح هایی با پیچیدگی بیشتر و یا کمتر را روی آن اجرا کرد. میتوان آنرا در عرشه های جلوی ساحل و در انبارهای شهری مورد استفاده قرار داد. پله دوبلکس مارپیچ بسیار جذاب است و می توان در سبک های گوناگون آنرا مشاهده کرد. این مدل از پله دوبلکس به ساختار پشتیبانی اضافی احتیاجی ندارد و از اینرو اجرای آن آسانتر و سریع تر از دیگر انواع است.

 پله دوبلکس مارپیچ

پله دوبلکس منحنی

پله های منحنی نیز مانند پله مارپیچ حول یک محور مرکزی قوس می خورد. تفاوت در این است که شعاع بزرگتری را شامل می شود و در نهایت آنچه حاصل می شود یک دایره کامل نیست. پله های منحنی را می توان در نقاط مختلفی از جمله ورودی ها اجرا کرد.

این دایره ها بسیار زیبا هستند و می تواند با هر تیپ معماری مدرن و سنتی هماهنگ شود. پله دوبلکس منحنی که شعاع بزرگتری داشته باشد قابلیت استفاده راحت تری دارد. باید این نکته را درنظر گرفت اجرای پله دوبلکس منحنی جز سخت ترین ها می باشد و به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد و به همین جهت طراحی و اجرای آنها هزینه بالاتری در پی دارد.

پله دوبلکس منحنی

پله دوبلکس کنسولی یا معلق

پله های کنسولی در ظاهر پله ای شناور و معلق در هوا است که به هیچ تکیه گاهی متصل نیست و ظاهر نهایی بسیار متفاوت و جذاب خواهد بود. با این همه پله دوبلکس کنسولی یا معلق در واقع به انتهای شاسی فلزی داخل دیوار متصل است که می توان آنرا پنهان یا آشکار کرد. این دست از پله ها جادارتر و بازتر هستند. بسیار مهم است که از خود سازه برای پشتیبانی پله کمک گرفت و تکیه گاه طوری باید اجرا شود که بالقوه وزن را تحمل کند. پله دوبلکس معلق چون از الزامات خاص و اضافه ای برخوردار است می تواند هزینه بالاتری نسبت به دیگر انواع پله ایجاد کند.

پله دوبلکس کنسولی یا معلق

چرا پله دوبلکس؟

پله دوبلکس را می توان در فضای کم اجرا کرد و به این ترتیب نگران کمبود جا نبود و از طرف دیگر پله دوبکس امکان اجرا با متریال کم را دارا می باشد. هزینه اجرایی پایینی دارد و زیبایی خاص و منحصره به فردی به فضای اطراف خود می بخشد و به این ترتیب می تواند براساس طرح و مدل انتخابی هزینه اجرای پایینی نیز داشته باشد.

یکی از حساس ترین و در عین حال محبوب ترین طرح ها در پله دوبلکس طرح گرد می باشد. طراحی در پله دوبلکس بسیار مهم است و حتما باید کارشناسانی زبده اجرای آن را به دست بگیرند. طراحی ها می تواند پیچیده و تلفیقی باشد تا حدی که گاهی اوقات سردرگم کننده شود و در نهایت هنگام اجرای عملی نتوان آن را پیاده کرد. پس توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که حتما پله دوبلکس توسط افرادی باتجربه صورت بگیرد که طرحی زیبا و منطقی را به صورت عملی در بیاورند.

کیفیت متریال پله دوبلکس

درست است که طراحی و اجرا در پله دوبلکس مهم است و گروهی که اجرای آن را در دست دارند حتما باید زبده و حرفه ای باشند، استفاده از متریال باکیفیت و مناسب نیز در نتیجه نهایی نقش بسیار مهمی بازی می کند به طوری که در صورت عدم توجه به این موضوع باید انتظار شکست کار و بعد از مدتی تعمیر و صرف هزینه ناشی از آن را نیز داشت. این موضوع هم در مورد متریال اصلی و هم در مورد یراق آلات صحت دارد. متریال بد به زنگ زدگی و یراق آلات بد به شل شدن و لق زدن کار می انجامد.

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: نرده شیشه ای

هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر این وبسایت بدون درج لینک مبدا پیگرد قانونی دارد.

بر روی تصاویر کلیک کنید تا با ابعاد کامل تصاویر را مشاهده کنید.


جهت مشاهده محصولات نرده استیل و حفاظ استیل مجموعه آکات استیل می توانید با کلیک بر روی آدرس وبسایت رسمی نرده و حفاظ آکات استیل وارد سایت شوید. لینک وبسایت کلیک کنید www.akat-steel.ir


پله دوبلکسپله دوبلکسآکاتakat-13پله دوبلکس آکات بزرگترین طراح و سازنده پله دوبلکس در مدل های پله دوبلکس فلزی، پله دوبلکس کم جا، پله دوبلکس گرد، پله دوبلکس مدرن با بالاترین کیفیت. قیمت پله دوبلکس از تولید کننده بدون واسطه.