پله معلق

پله معلق که با نام پله شناور نیز شناخته می شود طوری اجرا می شود که در دید بیننده در هوا شناور یا معلق به نظر برسد. این امر به این صورت انجام می شود که کف پله ها در هوا معلق به نظر برسد. می توان این دست از راه پله ها را بدون نرده نیز نصب کرد تا جلوه بیشتری پیدا کند. راه پله شناور نوعی از طراحی محسوب می شود که ظاهری مدرن و منحصر به فردی می بخشد. این اجرا باعث می شود که نور بیشتری به راحتی به اطراف و داخل منتقل شود. همچنین برای انتقال هوای تازه در اطراف نیز موثر است. راه پله معلق انعطاف پذیری بالایی دارد. این پله ها می توانند به شکل های مختلفی مانند ال شکل، یوشکل، معلق شیشه ای ، پله های شناور بتنی، آهنی و پله های شناور کنسولی. اجرای هر کدام از طرح های مذکور بسته به قابلیت اجرا در فضای پروژه و سلیقه مشتری می باشد.

پله معلق

پله های شناور می تواند فضایی را ایجاد کند که محیط های بسته و تنگ بازتر و وسیع تر به نظر برسند. همینطور این پله ها می تواند فضای میان اتاق ها را بیشتر کند و به این ترتیب فضای خانه بزرگتر می شود. نکته مهم در اجرای پله معلق این است که دید آیا می توان طرح را در محل پروژه اجرا کرد و اگر بله کدام طرح مناسب اجرا در مکان می باشد. آیا قرار است که دیوار اصلی در محل اجار وجود دارد یا خیر. طرح قرار است به کدام شکل اجرا شود و سوالاتی از این دست. یکی از طرح های که کارشناسان ارائه داده اند و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته است طرح های مینیمالیستی است.

این طرح ها بسیار مورد استقبال و پسند طراحان داخلی قرار گرفته است. برای نمونه می توان به پله معلق کنسولی اشاره کرد که یکی از محبوب ترین ها در طرح های مینیمالیسیتی می باشد. به نظر می رسد که پله های شناور در هوا معلق هستند و این می تواند باعث نگرانی شود. اما آنجه باعث محبوبیت این راه پله خاص شده است، میزان امنیت و استحکامی است که از آن بهره می برد. طراحی و اجرای پله چیزی را به عنوان تکیه گاه و نگهدارنده پله به بیننده نشان نمی دهد اما در واقع این راه پله به تکیه گاه بسیار محکمی متصل شده است که امنیت آنرا به خوبی تامین می کند. حال چگونه این موضوع ممکن و اجرا می شود؟

پله معلق

پله معلق شیشه ای

این پله یکی از زیباترین و پرطرفدارترین و مدرن ترین راه پله های شناور می باشد. مخصوص فضاهای کوچک طراحی شده است. به این ترتیب امکان انتقال بیشترین نور به داخل را فراهم می سازد. پله شناور شیشه ای یکی از طرح های مینیمالیستی در انواع شیشه های معلق محسوب می شود. شیشه ها سکوریت نشکن است و اتصالات باید از جنس استیل ضد زنگ باشد. با اجرای این طرح شیشه ای نور در فضا افزایش پیدا می کند. ایمنی بالایی دارد چرا که شیشه ها ضخامت مناسبی دارد و در عین حال سکوریت نشکن است و بسیار زیبا و لوکس است.

پله معلق بتنی

این مدل یکی از ایمن ترین هاست. اما اجرای آن باید بسیار دقیق و محاسبه شده باشد. کف پله ها به ضخامت 60 تا 120میلی متر می باشد. طول کف پله ها می تواند از 700 تا 1300 متر می باشد. اجرای این دست از پله ها بسیار حساس است. چرا که وزن زیاد کف پله ها که از جنس بتن است می تواند دردسرساز باشد. چه هنگام اجرا و چه در هنگام جابجایی. گاهی اوقات برای حل این مشکل می توان از سنگ مصنوعی استفاده کرد. برای نمونه می توان از پله گرانیت و یا سنگ های دیگر استفاده کرد.

پله معلق چوبی

در این طرح، چوب به عنوان پوشش اصلی محسوب می شود. به عبارت دیگر چوب به عنوان کف پله به حساب می آید. البته شاسی و اسکلت اصلی در این دست از پله های آهن و یا استیل است و اما پوشش روکار از جنس چوب می باشد. چوب ها از جنس راش، گردو می باشد. این پله ها، باعث خلق زیبایی و حس گرما و طبیعت در محیط زندگی می شود.

قیمت پله معلق

این دست از پله ها نسبت به راه پله های مستقیم و یا گرد ارزانتر محاسبه می شود. چرا که فضای کمتری را نسبت به دیگر انواع می گیرد پس هزینه را کاهش می دهد. از طرف دیگر نیز نیاز چندانی به زیرسازی و اسکلت های آهنی ساختمان دارد نسبت به دیگر انواع. در تعیین قیمت عوامل متفاوتی نقش دارد از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

 • متریال بکار رفته
 • متراژ موجود
 • طرح انتخابی
 • جنس اتصالات در طرح های شیشه ای

پله های معلق متصل به تکیه گاه آهنی

در این طرح می توان از یک عامل نگهدارنده شناور که از جنس آهن مقاوم است بهره برد. این تکیه گاه و پشتیبان می تواند کف پله ها و نرده ها را حمایت کند. بعد از این کار لازم است که پشتیبان آهنی را در دیوار نگهدارنده اصلی پنهان کرد.

پله های معلق مجهز به نرده شیشه ای

این طرح یکی از محبوب ترین ها می باشد چرا که به نرده های شیشه ای مجهز می شود و زیبایی منحصر به فردی را تولید می کند. نرده های شیشه ای در کنار کف پله ها متصل می شود. اتصالات و یراق آلات نیز آنچنان دقیق و حساب شده اجرا می شود که دید نداشته باشد. و یا می توان آنها را با درپوش پنهان کرد که خود این درپوش ها در کنار کارایی اصلی که دارند می توانند به زیبایی کار نیز اضافه کند چرا که رنگ ها و طرح های گوناگونی دارد.

پله معلق

پله معلق کابلی

صفحات فلزی که برش لیزری بریده شده اند می تواند با پیچ و بولت به دیوار اصلی محکم و متصل شود. پست های فلزی نیز به کف پله ها وصل می شود. سیم استیل را می توان به صورت عمودی اجرا کرد و با رنگ مشابه اثر دید آن را محو کرد. این روش در واقع پله شناور واقعی نیست بلکه با رنگ آمیزی یک رنگ و محو نمای این پله را دارد.

پله معلق در دیوارهای غیر باربر

این روش اجرا زمانی پیاده می شود که در کنار پلکان محل اجرا هیچگونه دیوار اصلی وجود نداشته باشد اما درعین حال تمایل به اجرا طرح کنسولی برقرار باشد. در این صورت در میان گزینه ای موجود و با در نظر گرفتن روش های کارشناسی و استاندارد در صدد اجرای درخواست مورد نظر بر می آیند. برای نمونه می توان به ساخت شاسی کنسول از جنس فولاد دست زد که بسیار مستحکم است و سپس آنرا به کف سقف متصل کرد. خود کنسول مانند یک قاب فولادی عمل می کند و باید به تولید و اجرای پست های میانی اقدام کرد.

پله معلق

پله های معلق مستقیم به دیوار نصب شده

در بعضی موارد مجبور می شویم پله شناور را مستقیما بر روی یک دیواره ثابت طراحی و اجرا کنیم به عبارت دیگر امکان اجرای پله با استفاد از شاسی وجود ندارد. البته آنچه مهم است این نکته است که امکان اجاری اینگونه از طرح ها در راه پله های کوچک به کار می آید. معمولا در پله های چوب از این طرح استفاده می شود.

پله های معلق متصل به دیواره های شیشه ای

در این طرح ها، دیوارهای شیشه ای به عنوان عنصر پشتیبان ساخته می شود. دیواره های شیشه ای در دو طرف راه پله قرار می گیرد و طوری طراحی می شود که بتواند وزن هر کف پله را تحمل کند. پله ها معمولا از جنس چوب هستند. این جنس می تواند با دکوراسیون داخلی منازل هماهنگ باشد.

پله معلق

  هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر این وبسایت بدون درج لینک مبدا پیگرد قانونی دارد.

  بر روی تصاویر کلیک کنید تا با ابعاد کامل تصاویر را مشاهده کنید.


  جهت مشاهده محصولات نرده استیل و حفاظ استیل مجموعه آکات استیل می توانید با کلیک بر روی آدرس وبسایت رسمی نرده و حفاظ آکات استیل وارد سایت شوید. لینک وبسایت کلیک کنید www.akat-steel.ir


  پله معلقپله معلقآکاتakat-43آکات طراح و مجری پله معلق در انواع پله معلق شیشه ای,پله معلق چوبی,پله معلق بتونی,پله معلق فلزی با منصافانه ترین لیست قیمت پله معلق در بازار ایران.