نمای ترموود

نمای ترموود یک سیستم طبیعی از چوب است که در بخشهای بیرونی و داخلی ساختمان اجرا می شود. ترموود زیبایی طبیعی را به ساختمان ها داده است که به دو دسته چوب نما و چوب کف تقسیم شده است. در فرآیند ساخت ترموود چوب ها با یک مکانیسم دقیق توسط گردش هوا و بخار آب خشک می شوند و هسته مغز چوب در این روش تا دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد گرم شده تا رطوبت چوب به حداقل ۶ درصد برسد در این حالت چوب تغییر نمی کند‌ در این روش زنجیره سلولوزی چوب بخوار می‌شود و تمام موجودات و حشرات از بین می رود. انجام فرآیند خشک کردن چوب باعث میشود هر نوع قارچ و  کپک از ساختار جوب پاک شود و طول عمر مفید چوب افزایش پیدا کند و بافت حشرات موجود در چوب از آن بیرون می رود و آنچه در انتها باقی می‌ماند بلورهای چوب است. در تمام مراحل ترموود کردن چوب هیچ ماده شیمیایی به کار گرفته نمی شود محصول نهایی چوب ترموود طبیعت است. ترمووود چوب یک فرآیند بهبود سازی مقاومت چوب است که می توان از این محصول برای مدت زمان طولانی در نمای بیرونی ساختمان استفاده شود.

ترموود

چگونه ترموود در صنعت ساختمان ظهور کرد

چوب به عنوان اولین متریال طبیعی است که در ساخت سرپناه از آغاز مورد استفاده انسان بوده است برای همین آشنایی انسان با خصوصیت های مثبت و محدودیت های آن به اندازه‌ای است که می‌تواند در یک فرآیند دقیق از این ماده طبیعی در بخش‌های مختلف استفاده کند. با پیشرفت صنعت و دانش انسان توانسته شیوه‌ای برای تقویت چوب در برابر فرسایش محیط و رطوبت پیدا کند تا بتواند از این متریال برای مدت زمان طولانی تری استفاده کند. چوب این ویژگی را دارد که اگر سطح بیرونی چوب را بسوزانیم مقاومت چوب در برخورد با عوامل فرسایش فضای باز افزایش یابد. این ویژگی باعث شده از گذشته انسان برای تقویت سازه های چوبی از آن استفاده کنند. فروش و انجام فرآیند ترموود کردن چوب در کشور فنلاند انجام شده و این کشور در این زمینه پیشتاز است. جامعه ترین پژوهش علمی در زمینه ترموود کردن چوب در کشور فنلاند انجام شده است در حال حاضر استاندارد مشخص برای ترموود کردن چوب توسط کشور فنلاند تعیین شده است و مدرک رسمی برای اجرای عملیات ترمووود در فنلاند توسط توسط انجمن ترموود فنلاند اعطا می‌شود.

چگونه چوب ترموود ساخته می شود

در یک توضیح کوتاه می توان گفت اجرای ترمووود چوب با افزایش دمای سطح چوب تا ۲۱۵ درجه به وسیله بخار آب باعث تغییرات شیمیایی در چوب می شود تقویت مولکولی چوب در مقابل رطوبت و عوامل مخرب محیطی افزایش می یابد. چوب ترمووود شده یک محصول کاملاً طبیعی و با محیط زیست سازگار است و چوب ترموود شده در مقابل حشرات مخرب مقاوم بوده و در برخورد با آلاینده های اسیدی واکنش مناسبی از خود نشان می‌دهد و پوسیدگی در آن اتفاق نخواهد افتاد. در تمام روشهای ترموود کردن چوب سه مرحله حرارت دهی‌، خشک سازی و خنک سازی انجام می شود. شرکت های معتبر تولید کننده ترموود مربوط به کشور فنلاند می باشد رنگ ظاهری چوب ترموود کمی از رنگ چوب عادی تیره تر است و در هوای مرطوب واکنش متعادلی از خود نشان می‌دهند. در واقع رنگ روشن چوب معمولی در فرایند ترمووود به تیره و قهوه‌ای تبدیل می شود این نکته مهم است که محصول نهایی در این فرآیند یک عایق حرارتی مناسب خواهد بود که در برابر پوسیدگی مقاوم است. در فرآیند اصلاح حرارت یا ترموود افزایش دما تا درجه ۱۸۰ الی ۲۵۰ درجه سانتیگراد افزایش یافته و هوای گرم با بخار هوا به چوب انتقال داده می‌شود تا هسته مرکزی آن خشک شود. در ادامه مراحل افزایش دما در کوره های ترموود را توضیح میدهیم.

ترموود

مرحله اول خشک کردن چوب و افزایش دما:

در این مرحله ترموود چوب به قطعات منظم و کوچک برش داده می‌شود در ادامه چوب درون اتاق های ویژه قرار داده می شود و با اجرای عملیات بخار خشک دمای چوب تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد در تمام مرحله خشک کردن چوب بخار آب گرما را به چوب انتقال می‌دهد تا از ترک برداشتن و تغییر سلولی چوب جلوگیری کند. با یک سرعت مشخص شده در زمان تعیین شده گرما را تا ۱۳۰ درجه افزایش می‌دهند تا سرانجام رطوبت چوب کاملا از بین رفته و چوب خشک شود.

مرحله دوم تغییر رطوبت چوب:

در این مرحله به چوب ۲۱۵ درجه سانتی‌گراد گرما داده می شود این میزان گرما به درجه بندی ترموود بستگی دارد. چوب برای زمان استانداردی در این دما نگاه داشته می‌شود در تمام این فرآیند بخار آب مانع آتش گرفتن چوب می شود از طرف دیگر اکسیژن به طور کامل از فرایند رطوبت زدایی چوپ حذف می شود. در پایان این مرحله رطوبت چوب کاملا از بین می رود و رنگ چوب به قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

مرحله سوم رطوبت رسانی:

در این مرحله به صورتی بارانی آب به روی سطح چوب پاشیده می شود تا دمای چوب به تدریج کاهش یابد و رطوبت ۵ تا ۷ درصدی برای تعادل در چوب ترموود ایجاد شود. از نظر سلولی در پایان مراحل ترموود چوب و در حین استفاده از حرارت بالا کلیه سلولز ها یا زنجیره قندی از بین می‌رود و اسید آن تجزیه می شود این محصول یک چوب طبیعی و بدون هیچ ماده شیمیایی خواهد بود. در ترموود به دلیل از بین رفتن تمام مواد قندی و غذایی چوب برای حشرات دیگر جذابیت نداشته و به همین دلیل در برابر آن ها محافظت می شود.  چوب ترموود به محصولی تبدیل شده است که در برابر سرما، گرما، باران و رطوبت مقاوم است و هیچگونه تغییری در آن به وجود نخواهد آمد.

ترموود

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: نمای کامپوزیت

انواع ترموود

چوب ترموود از نظر ظاهری و ویژگی های کاربردی به چند دسته تقسیم می شود که در اینجا به معرفی آن می پردازیم:

 •  انواع ترموود از نظر شیوه ساخت

نخستین تقسیم بندی چوب ترمووود شیوه ساخت است. در این تقسیم‌بندی ترمووود به دو دسته مشخص تقسیم بندی می شود این دسته بندی به دو شیوه ساخت اصلی یعنی  ترمور-دی ، ترمو-اس  تقسیم می شود.

ترمو-دی thermo-d

در شیوه ساخت ترمو-دی ویژگی دوام طبیعی مهم است در واقع اسم ترمو-دی واژه durability است به معنای ماندگاری و دوام. در این شیوه نیز چوب تا درجه ۲۲۰ سانتی‌گراد گرما دیده و دوام آن در برابر تمام عوامل محیطی و جوی افزایش می یابد. ابعاد ترموود در این دسته بسته به اندازه شرایط محیطی بین ۱۵ الی ۶ درصد تغییر می کند. ترموود-دی برای استفاده در فضای بیرون مانند درب ها در نمای ساختمان کاربرد دارد.

ترمو-اس thermo-s

این روش به ویژگی پایداری و ثبات اهمیت می دهد. ترمو-اس به معنای stability پایداری است. در فرهنگ ساخت ترمو-اس چوب تا دمای ۱۸۰ درجه گرما دیده تا دعوام آن افزایش یابد. محصول نهایی برای استفاده در فضاهای داخلی مناسب است. ابعاد در این نوع ترموود به میزان ۶ الی ۸ درصد است برای همین استفاده از آن در صنایع مبلمان و درب، پنجره و کفپوش های فضای داخلی کاربرد دارد.

 • انواع ترموود از بابت جنس شود

ترمووود از نظر جنس و نوع چوب طبیعی به دو دسته تقسیم می شود:

از گونه چوب های نرم مانند چوب درختان با برگ سوزنی شکل(کاج).

ترموود از از گونه چوب سخت مانند درختان با برگ پهن شکل (زبان گنجشک).

از ترموود با چوب نرم در فضای بیرون و نمای ساختمان و از شر موجود با چوب سخت در فضای داخلی ساختمان مانند کفپوش ها استفاده می شود.

 • دسته بندی ترموود از نظر ابعاد

ابعاد پروفیل ترمووود به صورت استاندارد  در اندازه ۳ تا ۶ متر است که در مقاطع هم تنوع تولید می شود. طراحان و ساختمان سازان با توجه به نوع نیاز خود می‌توانند از ترموود هایی با ابعاد دلخواه استفاده کنند پروفیل ترموود در دو نوع شیار دار و بدون شیار ساخته می شود.

قیمت ترموود

برای ساخت پروفیل ترموود از چه نوع چوبی استفاده می شود؟

کیفیت پروفیل ترموود بسیار به کیفیت الگوهای چوب بستگی دارد برای همین از هر چوبی در تولید پروفیل ترموود استفاده کرد.  خلاصه با کیفیت بالا تنها در پوشش جنگلی فنلاند وجود دارد انواع چوبی که در فلان برای ساخت تر به خود استفاده می شود عبارت است از:

 1. چوب درخت کاج
 2. چوب درخت صنوبر
 3. چوب درخت توس
 4. چوب درخت نوئل

 ویژگی های نمای ترموود

 •  ماندگاری و عدم تغییر اندازه

یکی از ویژگی های جالب تر مود ثابت ماندن ابعاد آن است در واقع پس از انجام فرایند حرارت دهی کردن چوب رطوبت در آن بسیار کم شده تعادل رطوبتی پیدا می کند و در نتیجه جذب رطوبت محیط و جابجایی حرارتی چوب در برخورد با  باران و هوای سرد به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. به این ترتیب ابعاد چوب ثابت باقی می‌ماند و میزان خوردگی در آن به حداقل می رسد. این ویژگی در واقع  باعث عایق بودن ترموود میشود.

 • ضد پوسیدگی و مقاوم در برابر حشرات

همانطور که پیش از این توضیح دادیم به دلیل تجزیه و شکستن همه سلول ها یا مواد قندی چوب فرمود دیگر منبع غذایی مناسبی برای قارچ ها و حشرات نیست به همین دلیل خاصیت ضد پوسیدگی در برابر حشرات را دارد.

 • سطح یکنواخت بدون وجود صمغ

در زمانی که الگوهای چوب در اتاق‌های ترمو طوطی بر روی آنها اجرا می‌شود و مواد رزین و فرمالوئید ها از آن حذف می شود و تمام باکتری های چوب از بین می‌رود و ترموود کاملا استریل باقی می ماند. این ویژگی یک مزیت کلیدی برای این محصول است ترمووود در پایان عملیات ترمو کردن سطح یکدست و صاف پیدا می‌کند. رنگ آن در تمام نقاط به یک حالت است به همین دلیل ترموود یک محصول ساختمانی لوکس و امروزی است.

قیمت ترموود

چند نکته در مورد رنگ ترموود

اگر پروفیل ترموود با یک استاندارد مشخص تولید شود نیازی به رنگ کاری ظاهر پوشش دیگری ندارد با این همه در صورت نیاز به یک رنگ خاص می توان از چوب مناسب برای ترموود استفاده کرد.

خواص اصلی ترموود عبارت است از:

 • اجرای استاندارد و سریع
 • دوام و ماندگاری طولانی در برابر شرایط جوی
 • قابلیت انواع برشکاری
 • امکان جداسازی و نصب مجدد
 • نظافت و نگهداری آسان

 علاوه بر موارد گفته شده در بالا چوب ترموود در مقابل اشعه فرابنفش خورشید مقاوم است این ویژگی به دلیل اینکه فرآیند ترموود باعث طبیعی بودن این محصول است.

کاربرد های ترموود

چوب ترموود در بخش های مختلف ساختمان کاربرد دارد شرح زیر است:

 • ترموود کفپوش فضای بیرونی ساختمان و داخل ساختمان
 • ترموود نمای خارجی ساختمان نمای ترموود
 • ترموود سازه های مبلمان خارجی
 • ترموود انواع سایه بان نمای بیرونی
 • ترموود انواع آلاچیق چوبی
 • ترموود درب و پنجره چوبی
 • ترموود دیواره های سونا
 • ترموود دستگیری نرده های راه پله
 • ترموود پله های چوبی
 • ترموود قرنیز های چوبی

اجرای نمای ترموود

سیستم نصب نمای ترموود با دو روش زیر سازی چوب و سیستم کلیپس است. در روش زیرسازی چوبی پروفیل های ترموود بر روی زیرسازی عمودی به وسیله پیچ های مخصوصی نصب می شود. در روش دوم نصب ترموود زیرسازی با پروفیل آهنی انجام می‌شود و پروفیلهای ترموود به وسیله کلیپس های ویژه‌ای به این زیرسازی وصل می شود. در روش دوم نفت با کلیپس دیگر نیازی به پیش نیست به همین دلیل نمای اما هزینه نهایی کمی بیشتر خواهد شد.

قیمت ترموود - قیمت نمای ساختمان با چوب ترموود

در تعیین قیمت ترموود این نکته لازم به ذکر است که به دلیل وارداتی بودن این محصول تغییرات قیمت جهانی و ارز خارجی بر قیمت ترموود موثر است به طور کلی قیمت ترموود ash  از قیمت ترموود نوع pine  و اگر از برندهای معروف باشد هزینه خرید ترمووود افزایش می‌یابد.

روش تشخیص ترموود مرغوب از چوب بی کیفیت:

در آغاز یک نکته مهم در خرید ترموود وجود دارد که باید به آن توجه شود در حال حاضر هیچ برند معتبر اروپایی و فنلاندی تولید کننده ترموود در ایران فروش ندارد به همین دلیل اگر عده ای سودجو قصد فریب شما را دارند در خرید ترمووود دقت کنید. برای تشخیص کالاهای اصل ترموود.
 روش اول ارسال ایمیل به شرکت سازنده برای استعلام نمایندگی مدعی شده در ایران.
 روش دوم جستجوی نام نمایندگی مدعی شده در  وب سایت رسمی برند سازنده.

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: نمای اسپایدر

بر روی تصاویر کلیک کنید تا با ابعاد کامل تصاویر را مشاهده کنید.


جهت مشاهده محصولات نرده استیل و حفاظ استیل مجموعه آکات استیل می توانید با کلیک بر روی آدرس وبسایت رسمی نرده و حفاظ آکات استیل وارد سایت شوید. لینک وبسایت کلیک کنید www.akat-steel.ir


نمای ترموودنمای ترموودآکاتakat-18نمای ترموود و انواع آن، مهم ترین آیتم انتخاب در نمای تروود چیست؟ بهترین ورق نمای ترموود کدام است و مقایسه قیمت نمای ترموود در سایت شرکت آکات