برش شیشه نشکن

۱۲ دی ۱۳۹۸
4.7
برش شیشه نشکن

شیشه نشکن

در تولید شیشه نشکن باید تمهیدات خاصی در نظر گرفته شود چرا که برش این محصول از حساسیتی خاصی برخوردار است. شیشه نشکن باید از بافت، ترکیب و مقاومت خاصی برخوردار باشد؛ از اینرو برش دادن آن در اندازه های متفاوت می تواند چالش برانگیز باشد. از شیشه نشکن در منازل ، هتل ها و موارد گوناگون تجاری و صنعتی استفاده می شود.

زمان برش شیشه نشکن

زمان برش شیشه نشکن را نمی توان به اختیار و دلخواه انتخاب کرد. اندازه گیری ها و برش ها باید قبل از تولید و عمل آوری شیشه های نشکن صورت گیرد از اینرو اندازه گیری دقیق و تعیین کاربری درست  آن شیشه از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر این موضوع به دقت بررسی نشود جای جبران باقی نمی ماند. زمان برش شیشه نشکن که به سکوریت و لمینت نیز شناخته می شود قبل از مقاوم سازی آن در مقابل فشار صورت می گیرد. به این معنی که شیشه خام را تعیین کاربری و اندازه کرده، برش می زنند و در نهایت طی عملیات دقیق و خاصی محصول سکوریت و لمینت را از آن ایجاد می کنند. با این حال اگر گروه یا شرکت مربوطه به ابزارها و تکنولوژی پیشرفته برش شیشه نشکن مجهز باشند می توانند طی پروسه ای دقیق و پیشرفته محصول سکوریت را برش بزنند. در ادامه به توضیح برش شیشه نشکن سکوریت و لمینت می پردازیم که در آن روند برش پس از تولید و تهیه شیشه نشکن اجرایی می شود.

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: پارتیشن شیشه ای

شیشه نشکن

پروسه برش شیشه نشکن

پروسه برش شیشه نشکن طی چندین مرحله صورت می گیرد که از به ظاهر ساده ترین مرحله یا پاک نمودن شروع می شود و پس از طی مراحلی چند به برش شیشه ختم می شود. این مراحل عبارتند از:

مرحله یک- تمیز و پاک کردن

تمیز و پاک کردن شیشه به ظاهر ساده ترین مرحله می باشد اما این مرحله یکی از اساسی ترین و حساس ترین مراحل است چرا که وجود هرگونه لک و کثیفی در مراحل بعدی قابل جبران نیست و محصول نهایی شفاف، براق و زیبا نخواهد بود. پس در ابتدا محصول اولیه را به دقت با محلول های خاص شسته و سپس خشک می نماییم.

مرحله دو- حرارت دهی و گرم کردن

مرحله حرارت دهی و گرم کردن بسار مهم است چرا که میزان حرارت نقش بسیار مهمی در ایجاد محصول باکیفیت بازی می کند. در این مرحله محصول اولیه را در معرض دما و حرارت 800 درجه سانتیگراد قرار می دهند این حرارت دهی و گرم کردن در این دمای بالا باعث می شود که هرگونه خلل یا فرج و یا ناهماهنگی در ترکیب بافت درونی شیشه از بین برود به عبارت دیگر شیشه سکوریت اولیه دوباره بازسازی می شود. سپس به شیشه دوباره حرارت دیده اجازه می دهند که به مدت هشت ساعت استراحت کند.

شیشه نشکن

مدت زمان حرارت دادن شیشه مهم است به طوری که شیشه های در اندازه های کوچک زمان کمتر و شیشه های بزرگتر زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهند. برای مثال، محصولات کوچک به رمان بیست دقیقه ای و شیشه های بزرگتر به زمان یک ساعتی احتیاج دارند تا در کوره حرارت دهی قرار بگیرند. از طرف دیگر محصولات سنگین تر و یا با ضخامت بیشتر را باید به مدت دوازده ساعت حرارت داد. حال اگر محصول درست به وزن تقریبی چهل و پنج تا پنجاه کیلوگرم برسد مدت زمان حرارت دهی می تواند به ماه ها طول بکشد. همانطور که بر می آید این پروسه زمان بر می باشد و حتی روند خنک شدن نیز زمان بر است به طوری که این کاهش دما باید به مرز دمای اتاق برسد و این خود ساعت ها طول می کشد.

مرحله سه- پیش نیاز برش شیشه

پیش نیاز برش شیشه را حتما باید عملی کرد چرا که مابقی کار و همینطور صرفه جویی در زمان به این مرحله وابسته است. شیشه را پس از خنک شدن بر روی صفحه بزرگ و یکدست مربعی شکلی قرار می دهند. قبل از انجام هر کاری باید برش دهنده را به نفت سفید آغشته کرد، نادیده گرفتن این مرحله می تواند عواقب و ضررهای ناخواسته ای را ایجاد کند. چرا که احتمال دارد رعایت این نکته از اجرای برشی دقیق و تمیز جلوگیری خواهد کرد.

شیشه نشکن

مرحله چهار- برش

برش را می توان به راحتی و با وارد کردن فشاری متوسط ایجاد کرد. دستگاه برش که متصل به الماس های خاص این کار هستند بر روی شیشه قرار گرفته و در راستای خطی صاف برش را انجام می دهند. باید توجه کرد که در این مرحله به هیچ وجه نباید پنل های شیشه را جابجا کرد.

مرحله پنج- جداسازی قطعات برش

جداسازی قطعات برش یکی از حساس ترین و در عین حال خطرناکترین مراحل می باشد چرا که میزان اعمال فشار باید کنترل شده و دقیق باشد در غیر این صورت نه تنها ممکن است لطمات جانی بلکه زیان های زمانی و مالی را نیز در پی خواهد داشت. و همینطور ممکن است محصول نامیزان و ناقص بریده شود.

پس برای جداسازی قطعات برش لازم است که رول لاکی زیر خط برش و دو دست صنعتگر بر روی شیشه کناره های خط برش قرارگیرد و سپس با دقت فشار به سمت پایین اعمال شود که شیشه ها از خطوط برش از همدیگز جدا شوند.

مرحله شش- صاف و کند نمودن کناره ها

برای جلوگیری و یا کاهش صدمات جانی باید لبه ها و کناره های پنل های شیشه ای را صاف و کند نمود و به این ترتیب تیزی و برندگی حاصل از مرحله برش را به حداقل رساند. به این ترتیب احتمال بریدن و آسیب دیدن افراد به هنگام حمل پنل های شیشه کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

مرحله هفت- بسته بندی و آماده سازی

بسته بندی و آماده سازی آخرین مرحله می باشد. پنل های شیشه ای را مجهز به روکش های خاصی می کنند تا امکان جابجایی آنرا آسان تر نموده و همینطور محصول نهایی را کاملا تمیز و براق تحویل مشتری دهند.

توضیحاتی چند در مورد دستگاه برش شیشه نشکن سکوریت

دستگاه شیشه نشکن سکوریت یکی از دقیق ترین و پیشرفته ترین ها در رده بندی های برش شیشه می باشد. این دستگاه مجهز به صفحه یا میز بزرگی می باشد که از جنس فولاد است و شیشه ها در هنگام برش بر روی آن قرار می گیرد. الماس های بکار رفته در آن جز لاینفک برش شیشه می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. برش در این دستگاه موسوم به برش در آب نیز می باشد به عبارت دیگر نام این دستگاه به علت نحوه اجرا و عمل آن به نام سی ان سی و یا برش با آب شناخته شده است. این دستگاه و همچنین میز برش و حرکت آن بصورت تمام اتوماتیک است.

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: نرده شیشه ای

هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر این وبسایت بدون درج لینک مبدا پیگرد قانونی دارد.

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :