تاریخ پیدایش و ساخت شیشه

۱۰ دی ۱۳۹۸
5
تاریخ پیدایش و ساخت شیشه

زمان کشف و ساخت شیشه به اندازه آغاز تمدن انسانی است انسانها نخستین دادن سنگهای آتشفشانی توانستند نوع شیشه ابتدایی را بسازند گدازه و سنگ آتش نشانی اولین نشانه‌های آشنایی انسان با شیشه است سیلیس با ظاهر کریستالی و بلوری به عنوان اولین ماده در ساخت شیشه های نخستین استفاده میشد در تاریخ باستان فینقی ها نخستین تمدنی بودند که موفق به تولید شیشه واقعی شدند و بعد از آن ها تمدن های مصر و ایران توانستند این ماده را به اشکال مختلف در ساخت وسایل و ظروف به کار گیرند. گسترش استفاده از شیشه سوم باعث رواج ماده در تمام قلمروی آنان شد در سال ۲۰۰۰ میلادی اسکندریه در مصر به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز تولید شیشه شناخته می‌شد در تمام نقاط قاره اروپا استفاده از شیشه رنگی در ساخت کلیسا نشانه‌ای از جایگاه خاص این مکانها بود در قرون ۱۴ تا ۱۵ ساخت شیشه با ابعاد بزرگ پیشرفت یافت و از این محصول در ساخت درب و پنجره های بزرگ برای کلیساها استفاده می‌شد جنگ های بین و جهان عرب تحت عنوان جنگ های صلیبی ساخت شیشه در شهر ونیز توسعه یافت.
در گذشته به دلیل مراحل سخت در تولید شیشه و کمبود آن این ماده به عنوان یک متریال لوکس و تزئینی استفاده می‌شد اما امروزه با پیشرفت صنعت و علم ساخت شیشه به صورت انبوه باعث شده است تا از این ماده به صورت گسترده در تمام صنایع بخصوص ساختمان استفاده شود پیدایش و ساخت شیشه در ساختمان سازی در آغاز افراد مهم مانند پادشاهان و ثروتمندان از آن در اجزای بناها و ساختمان های خود برای نشان دادن میزان ثروت و قدرت خود استفاده می کردند پیدایش عصر صنعتی و انقلاب صنعتی در غرب از شیشه برای ساختمان های عمومی به عنوان درب و پنجره استفاده شده از نمونه های کاربرد شیشه در ساختمان به مواردی مانند ساخت بالکن شیشه ای , شیشه نمای ساختمان , حمام شیشه ای نام برد.

تاریخ اختراع شیشه

با مشاهده تاریخ گذشته انسان می توان شواهد مشخصی از شیوه زندگی و روند ساخت اختراعات بشر به دست آورد کشفیات مهم در سیر زندگی انسان تاریخ اختراع شیشه است. به درستی مشخص نیست شیشه توسط چه کسانی و در چه تاریخی چشم شده است اما می‌توان از زمانی که تاریخ شکل گرفته روند اختراع شیشه در طول تاریخ را بررسی کرد دعا از سیر پیشرفت ساخت شیشه آگاهی پیدا کنیم.

شیشه گری

هنر شیشه گری از گذشته های بسیار دور در ساخت لوازم تزیینی و کاربردی استفاده می شد در واقع شیشه گری روش تغییر شکل دادن ماده شیشه به اشکال متنوع و زیبا است شیشه گری با حرارت دادن به شیشه خام آغاز می‌شود و پس از آن که شیشه به مایع خمیری شکل تبدیل شد به وسیله ابزار و لوله های مخصوص در آن با دمیدن هوا و گردش مداوم تغییر شکل ایجاد می‌کنند تا محصولات شیشه‌ای زیبایی خلق کند تاریخ پیدایش فن شیشه گری به زمان فینقی ها باز می گردد.  با اکتشافات انجام شده قدیمی ترین وسایل دست ساز شیشه ای در خاور میانه کشف شده است سال قبل از میلاد اهالی سومر با فن شیشه گری آشنایی داشتند در تاریخ شیشه گری ابتدا از این ماده برای ساخته لوازم تزئینی استفاده می شود .

روند تاریحی شیشه گری و اختراع انواع شیشه به ترتیب زیر است:

  • در سال ۱۵۷۰ صنعتگران شیشه در انگلستان پنجره های شیشه ای ساخت است در تاریخ ۱۶۰۰ اولین واحد صنعتی تولید شیشه در ایالت متحده آمریکا تاسیس شد با پیشرفت عصر صنعتی شیشه دیگر یک کالای همگانی بود جز اصلی ساختمان.
  • درسال ۱۶۰۸ شیشه عینک ساخته شد بطری های شیشه ای رواج پیدا کرد دستگاه اتوماتیک تولید بطری شیشه ای توسط مایکل ‏والاز در آمریکا ساخته شد.

روند پیشرفت تاریخ شیشه

شیشه در زمانهای مختلف تاریخی دچار تغییر و تحول در روند ساخته شده است و در تمام این مسیر مواد تشکیل دهنده شیشه دچار تغییر شده که در زیر به بررسی آن می پردازیم
 پشم شیشه در تاریخ باستان
 در تاریخ باستان اهالی بین النهرین ماهرترین سازندگان شیشه بودند در آشور و سومر فن شیشه گری پیشرفت زیادی پیدا کرد روش ساخت و مواد به کار رفته برای ساخت شیشه در بین النهرین تفاوت زیادی از شیشه تولید شده در مصر داشته است با بررسی های باستان شناسان مشخص شد که شیشه در سده ۱۳ قبل از میلاد در ایران و خوزستان وجود داشته است.

ساخت شیشه در زمان حکومت اسلوکیان

در زمان حکومت سلوکیان اهالی فینیقی بر اساس تحقیقات این شیشه سازی در اردن در دوره پارت ها گسترش پیدا کرده است سلوکیان شیشه برای ساخت ظروف استفاده می شد از شیشه های رنگی برای ساخت جواهر در زمان صفویه شاه عباس اول تراش کرد ساخت شیشه را گسترش دهد اما چندان موفق نشد شیشه با ظاهر و شفاف خود موجب پیشرفت طراحی ها ساختمان سازی شده است به دلیل اینکه در گذشته تولید شیشه بسیار محدود بود از این متریال تنها برای  تزیین ساختمان های مهم افراد قدرتمند استفاده می‌شد. تاریخچه شیشه در معماری مدرن نشان دهنده بهبود سبک طراحی شیوه اجرای آن است که در تمام ساختمانهای اداری و تجاری باعث بهبود روشنایی محیط و ایجاد حس امنیت و آرامش می شود. یک عایق حرارتی و صوتی مناسب استفاده کرد که از آن به عنوان شیشه چند جداره نام برده می‌شود.

شیشه در تاریخ معماری

گسترش استفاده از شیشه در قرون وسطا شروع شد شیشه‌های رنگی در نمای ساختمان کمتر استفاده می شد و از شیشه برای دکوراسیون داخل ساختمان استفاده می شد در قرن ۱۹ میلادی و سبک معماری گوتیک با کاهش هزینه ساخت شیشه رنگی استفاده از آن برای عنوان آسان تر شده بود. ۲۰۰۶ در آغاز با هدف ساخت ظروف تزئینی و زیورآلات به کار گرفته می شد اما با تولید انبوه آن و کاهش قیمت شیشه استفاده برای عموم نیز رواج یافت. در قرن ۲۰ و پیشرفت صنایع مختلف به ویژه شیشه سازی و ساخت شیشه های مقاوم تر مانند شیشه سکوریت و شیشه لمینت کاربرد آن در ساختمان ها و  بناهای بلند مرتبه بیشتر شد کشف خواص جدید شیشه از این متریال در تولید انواع لنز دوربین و عدد عدسی تلسکوپ نیز استفاده میشود.

تاریخ شیشه در معماری ایران

شیشه از تمدن دربی در سال ۱۵۰۰ میلادی به صورت ظروف شیشه ای وارد قلمرو تیموریان شد و از آن زمان در ساخت بناهای مختلف در ایران به کار گرفته می شود. در دوره معماری اسلامی از شیشه برای تزیین ساختمان‌های مذهبی مانند مساجد استفاده میشده با آشنایی بیشتر مردم در ایران در ساختمانهای خصوصی و منازل نیز استفاده شده است.

مواد اولیه مورد نیاز ساخت شیشه

ماده اصلی برای تولید شیشه سیلیس دی اکسید به اختصار سیلیس است. از این برای موارد ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود مواد اصلی برای تولید شیشه عبارت است از: سنگ آهک، آلومین، اکسید منیزیم، سدیم کربنات.  شیشه آهک از ترکیب مواد گفته شده ساخته می‌شود که بیشترین نوع شیشه است. برچسب ویژگی‌های مولکولی شیشه صنعت شیشه هایی با قابلیت نشکن بودن بسازد مجموعه اکات یکی از با سابقه ترین محصولات شیشه‌ای است به کارگیری مواد اولیه مرغوب اعتماد عده زیادی از خریداران را جلب نماید.

ویژگی های شیشه

شیشه به سبب امکان ترکیب با عناصر و مواد مختلف ویژگی های منحصر به فردی است که به ترتیب زیر به آنها اشاره می کنیم:

  1. اصلی ترین ویژگی شیشه شفاف بودن آن است.
  2. امکان شکست نور به صورت مجزا.
  3. شکل پذیری شیشه در زمان ساخت.
  4. امکان تولید شیشه با رنگ های مختلف یون الکتریکی.

مطلب مفید این صفحه را مشاهده کنید: نرده شیشه ای

هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر این وبسایت بدون درج لینک مبدا پیگرد قانونی دارد.

به اشتراک بگذارید :
جدیدترین مطالب گروه :